Proč na podzim cvičit jógu aneb Podpoř své zdraví a zharmonizuj se

16.11.2023

Podzim je obdobím změn – listí mění barvu, dny se zkracují a příroda se připravuje na zimu. Každopádně je toto období ideální pro začátek nebo prohloubení jógové praxe. Důvodů je hned několik a kdyby na to přišlo, jistě jich vymyslíme ještě víc, než shrnuje tento článek.

1. Posílení imunitního systému

S příchodem chladnějšího počasí je důležité posilovat naši imunitu. Jóga stimuluje lymfatický systém, který hraje klíčovou roli v boji proti infekcím. Podle studie publikované v časopise "Journal of Behavioral Medicine" cvičení jógy nejen že posiluje imunitu, ale také snižuje zánět.

2. Boj s podzimní depresí

Kdo z nás to občas neprožívá – krátké dny a méně slunečního světla vedou k podzimní melancholii. Jóga přitom nabízí účinný způsob, jak bojovat proti depresi a úzkosti. Tohle je věc evidentní – pravidelná praxe jógy zvyšuje hladinu serotoninu, hormonu štěstí, a zlepšuje náladu.

3. Nalezení flexibility a síly

Jóga zvyšuje flexibilitu, posiluje svaly a zlepšuje držení těla. Tato kombinace je pak mimo jiné super jako příprava těla na zimní sporty. Až stoupneš na lyže nebo snowboard, ucítíš rozdíl.

4. Zlepšení dýchání

Jóga se zaměřuje na hluboké a uvědomělé dýchání, což je v době, kdy mnoho lidí trpí respiračními problémy kvůli chladnému a vlhkému vzduchu, obzvláště užitečné – dýchací cesty jsou čistší, průchodnější, a správný dech má vliv i na cirkulaci krve. 


Jóga je zkrátka  jako magický elexír pro tělo i mysl. Začnete se jí věnovat více a rychle pocítíte zlepšení nálady a příliv energie. Tak s chutí do toho – v našem rezervačním systému najdete spoustu otevřených lekcí, kde vás rády přivítáme.


Mějte se krásně a ať Vás provází jenom radost – i na podzim. 🍂

Namasté! 🙏🏻